Spelrätter Säljes/Uthyres

Spelrättsbestämmelser

Spelrättsbevis för spel på Ågestas 18-hålsbana krävs från det kalenderår man fyller 30 år. Spelrättsbevis kan endast erhållas av fysisk person.

Vid köp av en spelrätt görs per automatik en medlemsansökan i medlemskategori Standard eller Vardag vilket administreras av golfklubbens kansli. Medlemskapet i Ågesta Golfklubb regleras av golfklubbens stadgar.

I dokumentet längst ner på sidan kan du läsa mer om bestämmelser som gäller för innehavare av spelrättsbevis.

Att sälja eller hyra ut sin spelrätt

  • Annonsera ut din spelrätt via vår hemsida.
  • När du får tag på en person som är intresserad av att köpa/hyra din spelrätt så fyller ni i blanketten som ni hittar längst ner på sidan.
  • Ska ni sälja spelrätten så kommer ni själva överens om priset.
  • Därefter måste du eller personen som köper se till att dokumentet kommer oss tillhanda. Antingen kan ni lämna in det på kansliet, scanna och maila in dokumentet till info@agestagk.se eller posta och skicka till: Ågesta Golfklubb, Vidjavägen 3, 123 52 Farsta.
  • Så fort vi fått in blanketten registrerar vi den nya personen som medlem och gör ett utträde på säljaren alternativt ställer uthyraren som passiv medlem. Vid försäljning flyttas spelrätten över digitalt till den nya ägaren.
  • Kom ihåg att du som ägare till spelrätten är alltid betalningsskyldig för de avgifter som är kopplade till spelrättsägandet.
  • Vid uthyrning betalar hyrmedlem full avgift och uthyrare medlemsavgift 1000 kr.

Här hittar du personer som vill sälja eller hyra ut sin spelrätt i Ågesta GK.

Kontakta personen direkt genom e-post eller mobil.

Spelrätter säljes

Säljare Telefonnummer E-post
Mikael Nyström  076-345 19 58 mikael.nysa.nystrom@gmail.com
Linus Sundblad 073-028 73 69 linus@newd.se
Marcus Ehrenhorn 073-023 42 93 mehrenhorn@gmail.com
Johan Mikkelsen 070-722 99 13 johanmikkelsen1969@gmail.com 
Jeane Bergvall 070-620 35 78 jeane.bergvall@gmail.com 
Eva Sandin  070-824 32 40 evalsandin@gmail.com 
Gunilla Garrido  070-307 13 11 gunilla.garrido@outlook.com 
Jenny Eklund 070-555 72 79 njm.eklund@gmail.com 
Maj-Lis Blomquist  070-716 89 53 majlis.blomqvist@ownit.nu 
Nils Nyström  070-717 52 99 nystrom.nils@telia.com 
Leif Engberg  070-718 23 49  margareta.engberg@le-foto.com 
Peter Vadsmo  070-816 26 82 peter@vadsmo.se 
Olle Lindström 070-306 45 67 helios1969@hotmail.com
     

 

Spelrätter uthyres

Uthyrare Telefonnummer E-post
Anders Alfalk  070-558 53 86 anders@alfalk.se 
Carola Granholm  076-100 98 02 carola.granholm@gmail.com 
Jack O´Kane  072-246 17 09 jack.p.okane@gmail.com 
Hasse Blomberg  070-563 62 00 hasse@xoox.se 
Kim Axelsson  072-333 24 83 k.axelsson@hotmail.se 
Kristina Sars 073-677 27 17 kristinasars@yahoo.com 
Gunilla Belsing 070-438 84 21 gunillabelsing@gmail.com 
Victor Rosander  070-970 48 58 victorrosander@hotmail.com 
Henrik Henriksson 070-837 54 00 henrik.henriksson@hotmail.com
Joel Säve 072-718 20 01 joelsave01@gmail.com
Eric Börjeson 070-922 76 60 eric@ericborjeson.com

 

Om du vill sälja eller hyra ut din spelrätt så fyller du i formuläret nedan. Glöm inte att klicka på Skicka så att dina uppgifter kommer fram till oss.

Vi publicerar din annons inom kort efter vi kollat att uppgifterna stämmer och att spelrätt finns i ditt namn.

MVH/Ågesta GK