Serielag

Våra serielag som också kallas kategorilag är åldersindelade lag som spelar mot andra klubbar inom distriktet.

Klubbarna i distriktet anmäler sina lag som därefter delas in i olika serier där de bästa klubbarna spelar i division 1. Var de olika klubbarna befinner sig i serierna baseras på föregående års resultat. De som lyckats bäst flyttas upp och de som inte lyckats så bra flyttas ner.

D30 skall vara fyllda eller fylla 30 under innevarande år. Samma gäller för D50, D60 och D70. Motsvarande gäller även för H30, H40, H50, H60, H70 och H80.  Varje lag består av 5 medlemmar, en match omgång består av 3 singelmatcher och 1 foursammatch där man möter ett motståndarlag.   Varje lag har en kapten/lagledare som är kontaktperson på klubben  i respektive kategori.

Du är varmt välkommen att söka till ett ålderslag genom att ta kontakt med respektive lagledare. Varje spelare tas ut ifrån sin förmåga då spelet alltid görs upp utan handicap (scratch).

För mer information om seriespelet se SGDFs hemsida som du HITTAR HÄR.

Ansvarig för serielagen 2017 är Kim Gåije

Lagledare 2016

Lindström

LAG NAMN   TEL E-POST
Öppna klassen Damer Christer Shipley +4670605687 christer.shipley@ungapped.com
Lagledare D30 lag 1 Jenny Grantelius +46736668216 jenny.grantelius@gmail.com
Lagledare D50 lag 1 Jeanette Vestin +46725164459 jeanette.vestin@gmail.com
Lagledare D50 lag 2 Jeanette Vestin +46725164459 jeanette.vestin@gmail.com
Lagledare D60 lag 1 Isabel Lundblad +46706522097 isabel.lundblad@tele2.se
Lagledare D60 lag 2 Isabel Lundblad +46706522097 isabel.lundblad@tele2.se
Lagledare H30match lag 1 Christoffer Stridsman +46701680783 christofferstridsman@gmail.com
Lagledare H40match lag 1 Petter Jonsson +46703152401 petter@agestagk.se
Lagledare H50match lag 1 Peter Lemberg +468722 95 02 peter.lemberg@hansandersson.se
Lagledare H50match lag 2 Kim Gåije +46812317323 kim.gaije@locum.se
Lagledare H60match lag 1 Bo Cassel +468319281 bogustavcassel@gmail.com
Lagledare H60match lag 2 Bert-Olof Pettersson +4687129261 bopson@tele2.se
Lagledare H70match lag 1 Sten Anglert +460725015843 sten.anglert@comhem.se
Lagledare H70match lag 2 Sten Anglert +460725015843 sten.anglert@comhem.se
Lagledare Lilla Stockholmsligan Lag 1 Mats Carlsson +46738436268 mats@carlsson.se
Lagledare Lilla Tjejligan Lag 1 Kim Widing +46707739300 kimwiding@yahoo.se
Lagledare Lilla Tjejligan Lag 2 Kim Widing +46707739300 kimwiding@yahoo.se
Lagledare Nationella Seriespelet Nathalie Berglind +46739945531 nathalie@agestagk.se
Lagledare Nationella Seriespelet Petter Jonsson +46703152401 petter@agestagk.se