Serielag 2020

Våra serielag som också kallas kategorilag är åldersindelade lag som spelar mot andra klubbar inom distriktet.


Klubbarna i distriktet anmäler sina lag som därefter delas in i olika serier där de bästa klubbarna spelar i division 1. Var de olika klubbarna befinner sig i serierna baseras på föregående års resultat.
De som lyckats bäst flyttas upp och de som inte lyckats så bra flyttas ner.


D22 skall vara fyllda eller fylla 22 under innevarande år. Samma gäller för D50 och D70. Motsvarande gäller även för H30, H40, H50, H60, H70 och H80.
Varje lag består av 4 medlemmar, en match omgång består av 4 singelmatcher damerna möter ett motståndarlag.
Herrarna möter tre motståndare i varje match omgång Varje lag har en kapten/lagledare som är kontaktperson på klubben i respektive kategori.


Du är varmt välkommen att söka till ett ålderslag genom att ta kontakt med respektive lagledare. Varje spelare tas ut ifrån sin förmåga då spelet alltid görs upp utan handicap (scratch).

Lagledare

 

LAG NAMN TEL E-POST
       
Lagledare D22 lag 1 & 2 Sara Kennler 0708828522 sa-ra@live.se 
Lagledare D50 Åsa Vagland 0707245365 Vaglandasa@gmail.com
Lagledare D60      
Lagledare D70 Gunnel Engberg 0705932467 gunnel.engberg@telia.com
Lagledare H30 match Christoffer Stridsman 0701680783 christofferstridsman@gmail.com
Lagledare H40 match lag 1 Niclas Friberg  0708750112 friberg.niclas78@gmail.com
Lagledare H40 match lag 2 Henrik Sundh 0706005803 henriksundh@gmail.com
Lagledare H50 match lag 1 Kim Gåije  0722150206 kim.gaije@corem.se
Lagledare H50 match lag 2 Kim Gåije  0722150206 kim.gaije@corem.se
Lagledare H60 match Anders Wahlqvist  0706102563  anders.wahlqvist@ikano.se
Lagledare H70 match lag 1 Rolf Edberg 0733867220 famedberg@hotmail.com
Lagledare H70 match lag 2 Roger Holmberg 08935254  roger.holmberg1@comhem.se
Lagledare H80 match Bengt Jonsson 0705322919 jonsson.bengt@bredband.net
Lagledare Lilla Stockholmsligan Lag 1      
Lagledare Lilla Tjejligan Lag 1      
Lagledare Lilla Tjejligan Lag 2      
Lagledare Nationella Seriespelet      
Lagledare Nationella Seriespelet