TÄVLINGAR/EVENT
ÖPPETTIDER/KONTAKT
Reception/Golfshop
Måndag 09:00-19:00
Tisdag-Fredag 07:00-19:00
Lördag-Söndag 07:00-17:00
Tel: 08-447 33 30
Restaurang
Måndag-Lördag 10:00-18:00
Söndag 10:00-17:00
Tel: 08-447 33 30
Kiosk (efter hål 9)
Måndag-Söndag 10:00-18:00
När klubbhuset är stängt får man tillgång till omklädningsrum och gym med sin ”blipp”. Blipp ordnar man i receptionen/kansliet.
Varmt Välkomna!
BOKA STARTTID
VÅRA PARTNERS
KLUBBEN
ÅGESTA GOLFKLUBB
Ågesta är en komplett golfanläggning endast 15 min från city. Förutom en 18-hålsbana som håller hög kvalité erbjuder vi en 9-hålsbana, drivingrange, övningsområden, gym och slaghall för vinterträning samt klubbhus med reception/golfshop, omklädningsrum och restaurang.
BLI MEDLEM
VÄLKOMMEN ATT BLI MEDLEM I ÅGESTA GOLFKLUBB!
För medlemskap Senior Standard och Senior Vardag krävs spelrätt som du måste köpa av medlem som vill sälja sin spelrätt. I samband med medlemsansökan mailar du in överlåtel sedokumentet gällande spelrätten till oss.
SPELA
PÅ ÅGESTA GOLFKLUBB
Ågesta Golfklubb är en komplett anläggning endast 10 minuter från city med 18-hålsbana, 9-hålsbana, drivingrange, övningsområden, slaghall, golfsimulator och gym.
Vår 18-hålsbana renoverades 2008 till modern standard vilket har gett hög kvalitet och en lång spelsäsong. Karaktären är en skogs- och parkbana där strategiskt spel belönas. Par är 72.
9-hålsbanan är en trevlig introduktionsbana med lite kortare hål vackert inramat av träd och dungar. Par är 30 och banan har 3 st par-4 hål och 6 st par-3 hål. Hcp krav är Grönt kort/Hcp 54.
FÖRETAG
BLI SPONSOR / FÖRETAGSPARTNER I ÅGESTA GOLFKLUBB!
Bli företagspartner till Ågesta Golfklubb och låt dina affärsbekanta och anställda få njuta på ”En av Stockholms närmaste och trevligaste golfbanor!”
Vi erbjuder företagspaket, företagsgolf, konferens samt diverse tilltalande exponeringmöjligheter vid klubbhuset, drivingrange, på respektive hål, på golfbil och på vår hemsida.













VECKANS LUNCH, vecka 21
Vardagar 10.30 - 14.00
Helgdagar 11:00 - 15:00
Veckans KÖTT
Måndag: Isterband med stuvad potatis, gräslök, rödbetor och kapris.
Tisdag: Fläskpannkaka med brynt smör och rårörda lingon.
Onsdag: Sjömansgryta med saltgurka.
Torsdag: Köttfärslimpa med potatismos, lingon och pressgurka.
Fredag: Fläskschnitzel med anjovissmör, rostad potatis, ärtor och rödvinssås.
Veckans FISK
Pocherad sejfilé med dillkokt potatis, äggsås och ärtor.
Veckans PASTA
Pasta med kassler, champinjoner och adelostsås.
Veckans VEGO
Kålpudding med gräddsås och lingon.
139:- inkl måltidsdryck, salladsbuffé, kaffe och en liten kaka.
Veckans MACKA
Köttbullar och rödbetssallad. Serveras med pommes frites. 110 kr
--------------------------------------------------------
Meny à la carte
Vardagar 14.00-17.30
Helgdagar 15:00-17:30 (Söndag till 16:30)
Smash Burger
med bacon, ost, pommes frites och coleslaw.
175 Kr
Tandoori lax
med Bombay Potatis, tzatziki och sallad.
185 kr
Classic Caesar sallad
med kyckling.
165 kr
Pasta med King Scampi
och chili.
170 kr
Thai Oumph red curry
med stir fry rice och koriandersallad.
175 kr
Västerbotten Paj
med sallad.
165 Kr
Toast Skagen
Liten 95 Kr / Stor 175 Kr
Croque Monsieur
med coleslaw och pommes frites.
95 Kr
Barn Meny
Välj mellan: Burgare, Köttbullar, Pasta & Köttfärssås eller pannkakor.
Pris 95 Kr
Öppettider
Måndag - Lördag 10:00-18:00
Söndag 10:00-17:00.
Varmt välkomna!
Gareth & Helen ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Ågestas D50-lag 1 mötte Wermdö GCC hemma i tisdags för den första matchen i seriespelet. I duggregn och 7 grader vann vi 3-1 i matcher!
Vi har två lag i D50 och nästa omgång tisdagen den 26/5 spelar båda lagen. Lag 1 möter Haninge borta och lag 2 möter Nynäshamn på hemmaplan.
Hälsningar/Åsa Vagland
Lagkapten för båda D50-lagen ... See MoreSee Less
2 CommentsComment on Facebook
Passa på att anmäla er och ha trevligt på några av våra kommande tävlingar/event. Anmälan via: MinGolf
Förutom de som listas nedan har vi ju också varje vecka Tisdagstävlingar med Veteranerna 60+, Herrgolfen på onsdagar från 14:00 och AW-golfen för damer på torsdagar från 17:00.
Äntligen fredagsmys 29 maj och 12 juni!
En tävling för alla i klubben som villl spela golf och hänga lite extra på klubben.
- I startavgiften ingår en dagens lunch, som intas innan rundan.
- Score registreras på scorekort och lämnas till receptionen, eller till tävlingsledningen om receptionen är stängd.
- Anmäl dig i MinGolf agestagk.se/#/competition/5587046/info senast onsdag 12:00, ev. golfbil bokas i receptionen.
- Tävlingsgreenfee tillkommer.
Mvh/Klubbkommittén
-------------------------------------
Golfresan on Tour söndag 31 maj!
Var med på 2-manna-scramblen med Golfresan on Tour söndag 31 maj!
Löpande start från 07.30 och prisutdelning direkt efter, minst en från laget på plats.
Golfresan on Tours representanter delar ut startkit och bemannar lättaste par 3-hål för HIO Challenge.
Vinnande lag åker till Knistad Herrgård och spelar final 9-11 oktober inklusive övernattning i dubbelrum, frukost och middag.
Trevligt och generöst prisbord, extratävling på banan HIO Challenge som du är med i frivilligt för 100 kr (då ingår 4 st utmaningar, närmast håltävling, maxat HIO-pris, bollen på green och lott-pris)
Varmt välkomna, anmäl ditt lag här: mingolf.golf.se/tavling/information/5442544
Mvh/Tävlingskommittén
-----------------------------------------
Midsommarscramble fredag 19 juni!
Ågesta Midsommarscramble spelas med kanonstart kl 08:30 på midsommaraftons morgon.
Avgift 295 kr/person och då ingår en sillunch efter avslutat spel. Tävlingsgreenfee för icke standardmedlemmar och för gäster.
Spelform är 4-mannascramble med anmälan i lag via mingolf.se, slaggolf med hcp. Man kan även anmäla sig individuellt. Vi sätter då ihop lag när vi gör startlistan.
Ev. golfbil bokas i receptionen.
Anmälan i MinGolf: agestagk.se/#/competition/5442554/info
Välkomna!
Mvh/Tävlingskommittén ... See MoreSee Less
Hem - Ågesta Golfklubb
agestagk.se
Tel: 08-447 33 300 CommentsComment on Facebook